Drodzy Diecezjanie,

Dobiega końca peregrynacja Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej w naszej diecezji. Uroczyste pożegnanie tego Wizerunku przez diecezję nastąpi 15 września b.r. o godz. 16.00
w Toruniu, na placu przy świątyni OO. Paulinów, skąd rozpoczęła się peregrynacja. Obraz nawiedzał kolejno parafie w miastach i wioskach diecezji toruńskiej, przyjmowany wszędzie uroczyście i radośnie przez rzesze wiernych. W szczególny sposób uczciliśmy w tym Wizerunku Bożą Matkę, Królową Polski, daną nam ku pomocy i obronie.

Prosiliśmy Maryję, by prowadziła nas drogą wiary, gdy jest ona wystawiana na próby
i zagrożenia w dzisiejszym świecie. Rok Wiary, obchodzony w Kościele powszechnym, przeżywaliśmy razem z Maryją, która dała nam przykład wiary ufnej i żywej, czyli przekładanej na nasze życie i codzienność.

Trudno w szczegółach określić duchowe owoce tej peregrynacji, ponieważ rodzą się one w tajnikach dusz ludzkich. Znaki zewnętrzne mówią jednak same za siebie: liczny udział w rekolekcjach przygotowujących Nawiedzenie, liczne spowiedzi i Komunie św., doświadczenie piękna i mocy modlitwy, stągwie napełniane zapisami zawierzeń, podziękowań, próśb
i zobowiązań do lepszego życia.

Pragnę podziękować wszystkim za modlitewny udział w spotkaniach z Maryją na szlaku peregrynacyjnym po diecezji. Dziękuję za piękne dekoracje, które stały się wyrazem modlitwy i wiary. Dziękuję duszpasterzom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim, a wśród nich zwłaszcza występom procesyjnym, odpowiedzialnym za porządek  i bezpieczeństwo, chórom
i orkiestrom.

Zapraszam serdecznie wszystkich do uczestnictwa w liturgii zakończenia peregrynacji, by wspólnie podziękować Matce Bożej za dar Nawiedzenia diecezji. Niech jeszcze raz, potężnym głosem diecezji, wybrzmi nasza prośba do Matki Bożej: „nieustającą pomoc nam okaż i drogą wiary Matko nas prowadź”.

Zaproszenie-na-zakończenie-peregrynacji-460x650

Zapraszam Liturgiczną Służbę Ołtarza do udziału w uroczystości zakończenia peregrynacji wizerunku MB Jasnogórskiej.
Spotykamy się w niedzielę 15 września 2013 roku o godz. 15:00 przy ołtarzu polowym. Wszyscy w odpowiednich strojach liturgicznych.

ks. Rafał