„Posługa Słowu”

Przygotowanie do posługi  stałego lektora

 Rekolekcjami biblijnymi „Posługa Słowu”, które miały miejsce w dniach od 31 V do 2 VI 2013 roku w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim, zakończyliśmy w naszej diecezji formację przygotowującą do przyjęcia posługi stałego lektora. Prowadził je o. Jacek Dubel wraz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej, którą reprezentowali: dk. stały Tomasz Chmielewski wraz z żoną Izą oraz Maria Tomczyk. Czas rekolekcji wypełniły: przeżywana codziennie Eucharystia, nauczania, liturgia godzin, Liturgia Pokutna oraz praca w grupach. Spotkaliśmy się także z ks. biskupem Andrzejem Suskim, który przypomniał istotę oraz zadania jakie mieszczą się w posłudze stałego lektora w Kościele.

Co należy do zadań stałego lektora? Jak czytamy w dokumentach jest on ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii, może także podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami. Jeżeli istnieje potrzeba może także przygotowywać i podawać wyjaśnienia lub komentarze do poszczególnych momentów w liturgii. Lektor może także pomóc w przygotowaniu wiernych do godnego przyjęcia sakramentów. Dotyczy to chociażby spotkań z rodzicami i rodzicami chrzestnymi przed udzieleniem sakramentu chrztu dziecku, poza tym spotkań z rodzicami przed I Komunią Świętą ich dzieci, czy prowadzenia spotkań z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Ks. biskup Andrzej Suski wskazał także na potrzebę troski przez stałych lektorów o stan i przechowywanie ksiąg liturgicznych, a szczególnie lekcjonarzy. Poza tym zaprosił także przyszłych stałych lektorów do włączenia się w grupy biblijne w parafiach.

Przypomnijmy, że kandydaci do przyjęcia posługi stałego lektora, w sumie 31 osób, pochodzą z następujących parafii: Bierzgłowo, Działdowo (Św. Katarzyna), Grążawy, Grudziądz (Św. Maksymiliana Kolbego), Przysiek, Radoszki, Toruń (Błogosławionej Marii Karłowskiej, Chrystusa Króla, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego, Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Opatrzności Bożej, Św. Antoniego, Św. Józefa, Św. Maksymiliana Kolbego, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) oraz Złotoria. Polecajmy ich naszym modlitwom, aby potrafili godnie przyjąć, a następnie posługiwać w parafiach i wspólnotach naszej diecezji.

Posługę stałego lektora udzieli ks. biskup Józef Szamocki w katedrze toruńskiej w niedzielę 30 czerwca o godz. 9.30.

 

Dk. Waldemar Rozynkowski