img_0501Początek sierpnia, ministranci i lektorzy z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu spędzili na rekolekcjach w Górach Świętokrzyskich. Wyjazd miał charakter wypoczynkowo-formacyjny. W planie zwiedzania znalazły się takie miejsca jak Sandomierz, Święty Krzyż, czy Jaskinia Raj. Oprócz wspólnych wypraw i radosnego spędzania czasu, nie zabrakło momentów na katechezę i pogłebienie formacji duchowej parafialnej grupy LSO.

Ministranci i lektorzy podróżowali do Gór Świętokrzyskich wraz ze swoim opiekunem, księdzem Dawidem Urbaniakiem. Jak sami przyznali, było to ich pierwsze doświadczenie z tym krajobrazem. Już drugiego dnia pobytu, chłopcy mieli okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną, wchodząc na 7-kilometrowy szlak, prowadzący do najstarszego sanktuarium w Polsce na Świętym Krzyżu. Oprócz Eucharystii, ministranci zwiedzali klasztor, a głównym celem tego dnia była możliwość adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Kolejnego dnia, LSO parafii Matki Bożej Zwycięskiej podróżowali do Sandomierza. W planie zwiedzania było wejście na taras widokowy na Bramie Opatowskiej, spacer po rynku, śladami Ojca Mateusza, modlitwa w Katedrze Sandomierskiej oraz pobyt w Wyższym Seminarium Duchownym. Przewodnikiem tego dnia był ks. Rafał Kusiak, kapłan diecezji sandomierskiej, który w ciągu roku wspiera pomocą posługę duszpasterską parafii Matki Bożej Zwycięskiej.

– Bardzo się cieszę, że młodzi chłopcy tak byli zainteresowani seminarium. Mieli okazję zobaczyć wszystkie sale wykładowe, pokoje kleryckie, refektarz, a przede wszystkim kaplicę seminaryjną, w której dojrzewają powołania kapłańskie. – dzielił się swoimi wrażeniami ks. Rafał.

W tym dniu nie zabrakło wielu pytań młodych chłopców na temat powołania kapłańskiego. Pobyt w Sandomierzu zakończyliśmy Mszą Świętą w kaplicy seminaryjnej w intencji powołań kapłańskich, ogniskiem zorganizowanym przez kleryków WSD w Sandomierzu i meczem piłkarskim na boisku seminaryjnym.

W kolejne dni ministranci poznawali kulturę i historię Gór Świętokrzyskich. W planie nie mogło zabraknąć zwiedzania Muzeum Wsi Polskiej w Kielcach, oraz wejścia do Jaskini Raj – najpiękniejszej jaskini w Polsce.

Ministranci i lektorzy wspólnie uznali wyjazd za udany. Jak sami twierdzili, mogli wypocząć od miejskiego zgiełku, mieszkając w hoteliku u podnóża Łysiej Góry. Tydzień spędzony wspólnie z księdzem opiekunem pomógł w lepszej integracji i budowaniu przyjaźni między ministrantami i lektorami.

ks. Dawid Urbaniak