„W trosce o toruńską katedrę” – pod tym hasłem za tydzień w Toruniu odbędzie się konferencja dedykowana bp. Andrzejowi Suskiemu w roku jubileuszowym jego 25-lecia sakry biskupiej. Sesja uświetni także 19. rocznicę powstania diecezji toruńskiej i podniesienia do godności katedry kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Toruńska katedra to najstarsza z budowli sakralnych na terenie Ziemi Chełmińskiej, odbywały się w niej nabożeństwa z udziałem władców Polski. Został w niej ochrzczony Mikołaj Kopernik a dzwon „Tuba Dei” na wieży zaliczany jest do największych w Polsce.

Konferencja rozpocznie się w piątek 25 marca o godz. 10.00 w Auli Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem sesji przedpołudniowej będzie „wartość dawności i wyzwania konserwatorskie katedry toruńskiej”. Natomiast po południu poruszona będzie tematyka roli katedry w unijnym projekcie: „Toruńska Starówka”.

Na zakończenie konferencji w wieży kościoła św. Janów odbędzie się projekcja filmu o katedrze. Uroczystości związane z 19 rocznicą powstania diecezji toruńskiej zakończą się uroczystą Mszą św. w katedrze św. Janów.

Diecezja toruńska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae populus”. Swoim zasięgiem terytorialnym nowa diecezja nawiązywała do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej. Pierwszym biskupem diecezji toruńskiej został bp Andrzej Suski, wcześniej biskup pomocniczy z Płocka, który za swoje zawołanie biskupie przyjął słowa „Nadzieja moja jedyna”. Uroczysty ingres do katedry odbył się 31 maja 1992 r.

Organizatorem konferencji jest parafia katedralna w Toruniu oraz Gmina Miasta Toruń.