Mistrzostwa Służby Liturgicznej w piłce nożnej halowej- Toruń 2015

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej jak każdego roku kiedy zbliża się wiosna organizuje finały diecezjalne w piłce nożnej halowej. Tak samo stało się i w tym roku. 11 kwietnia br. najlepsze piłkarsko reprezentacje SL przyjechały rywalizować na toruńskich parkietach. Piłkarskie święto rozpoczęło się w kościele. O godz. 9:00 ministranci i lektorzy- sportowcy zgromadzili się w kościele pw. Chrystusa Króla w Toruniu. Młodych przywitał Proboszcz parafii Ks. Kan. dr Józef Witkowski, który wyraził swoją radość z faktu przybycia Służby Liturgicznej z całej Diecezji oraz krótko przedstawił historie miejsca w którym wszyscy się zgromadzili. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ks. Sławomir Sobierajski, dekanalny duszpasterz SL dekanatu lubawskiego. Homilie wygłosił diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ks. Marek Januszewski. Ks. Marek przypomniał zgromadzonym, że tak naprawdę wszyscy gramy w jednej drużynie, a naszym trenerem jest Pan Jezus. Kaznodzieja wskazał też, że miejscem gdzie trener rozmawia z zawodnikami jest szatnia, natomiast z nami nasz trener rozmawia podczas Eucharystii. Z szatni można wyjść i grać po swojemu – mówił ks. Marek, ale jak dodał ta taktyka nigdy nie prowadzi do zwycięstwa. Kiedy przychodzimy na Eucharystie słuchajmy naszego trenera i wychodząc na boiska naszego życia grajmy tak jak zalecił nam nasz trener- Pan Jezus- podsumował kaznodzieja. Na koniec Mszy św. głos zabrał Diecezjalny Duszpasterz SL, Ks. Rafał Bochen oraz Diecezjalny Duszpasterz Sportu i Kultury Fizycznej Ks. Wojciech Murawski, który zaprosił zebranych na Mistrzostwa Polski Księży w piłce nożnej, które odbędą się w kwietniu 2016 roku w Toruniu.
Następnie młodzi sportowcy udali się na trzy hale sportowe. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: Ministranci, Lektorzy Młodsi i Lektorzy Starsi. Każda z kategorii swoje zawody rozgrywała na osobnych halach sportowych. Od godziny 12 w trakcie trwania rozgrywek, uczestnicy mogli zjeść ciepły posiłek. Zawody zakończyły się ok. godz. 15. W rywalizacji sportowej w trzech kategoriach wiekowych, łącznie wzięły udział 44 drużyny. A oto wyniki:
Kat. Ministranci
1. Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej
2. Parafia pw. Św. Anny w Lubawie
3. Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach
Kat. Lektorzy Młodsi
1. Parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Prątnicy
2. Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Grzybnie
3. Parafia pw. Św. Marii Magdaleny w Biskupicach

Kat. Lektorzy Starsi
1. Parafia pw. Św. Marcina w Grążawach
2. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie
3. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie
Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i medalami. Najlepsze drużyny zakwalifikowały się do Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej, które w tym roku odbędą się w Elblągu w dniach 1 i 2 maja. Naszą diecezję reprezentować będzie 5 drużyn. Obok mistrzów poszczególnych kategorii na zasadzie „dzikiej Karty” do Mistrzostw Polski zgłosiły się drużyny z Iłowa i Świerczynek i pozytywnie przeszły etap eliminacji. Słowa podziękowania dla Ks. Marka Januszewskiego oraz Ks. Adama Kordka za zaangażowanie i trud jaki włożyli w przeprowadzenie rozgrywek czuwając nad przebiegiem turnieju w halach sportowych. Słowa wdzięczności dla młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii Chrystusa Króla w Toruniu, którzy również aktywnie włączyli się w organizacje oraz dla Muzycznego Zespołu Młodzieżowego parafii Chrystusa Króla za uświetnienie pięknym śpiewem liturgii inaugurującej rozgrywki sportowe.

ks. Tomasz Jankowski

Nad organizacją i poprawnym przebiegiem mistrzostw czuwał ks. Tomasz Jankowski, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Toruniu,  któremu składam wyrazy serdecznej wdzięczności za Jego piłkarską pasję, zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz służby liturgicznej naszej diecezji.

Ks. Rafał