Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu stało się wieczernikiem modlitwy dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Toruńskiej. Na doroczny dzień wspólnoty, który odbył się 11 października 2014 roku, przybyło 690 ministrantów i lektorów z całej Diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami.

Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr hab. Dariusz Zagórski. Eucharystię, koncelebrowało 58 kapłanów. Na początku Eucharystii, głos zabrał ojciec Wojciech Zagrodzki, kustosz Sanktuarium. Wyraził radość, że to właśnie w Sanktuarium Matki Bożej gromadzą się ministranci i lektorzy by wspólnie się modlić i dzielić radość ze Służby przy ołtarzu Pana.
Wyrazy duchowej łączności ze wspólnotą służby liturgicznej i słowa pozdrowień od Pasterza Diecezji Księdza Biskupa Andrzeja, przekazał ksiądz prałat Wojciech Niedźwiecki.

Eucharystia przebiegała w duchu wspólnoty braterskiej, gdzie można było odczuć obopólną radość ze spotkania, bo przecież posługa Służby Liturgicznej to przede wszystkim służba wobec tajemnicy Eucharystii.

Po homilii, odbył się obrzęd błogosławieństwa do posługi Ceremoniarza. Ksiądz Rektor pobłogosławił 42 lektorów do pełnienia tej zaszczytnej posługi w Kościele. Służba ceremoniarza polega na tym, aby zgodnie z przepisami liturgii Kościoła katolickiego, troszczyć się o poprawne spełnianie funkcji liturgicznych, o to, by ministranci i lektorzy swoje posługi wykonywali w sposób godny, z pobożnością i w należytym porządku.
MINISTRANT ROKU, to wyróżnienie dla członków parafialnych wspólnot służby liturgicznej, którzy swoją posługę przy Ołtarzu Pana sprawują w sposób jak najbardziej godny i szlachetny. Wydarzeniem niesamowicie podniosłym było wręczenie wyróżnienia lektorowi Janowi Kowalskiemu z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny za 25 lat jego posługi przy Ołtarzu. W imieniu Księdza Biskupa Andrzeja wręczenia wyróżnień dokonał ksiądz prałat Wojciech Niedźwiecki.

Eucharystia zakończona została uroczystym błogosławieństwem relikwiami św. Jana Berchmansa, patrona ministrantów. Relikwie te peregrynują po wspólnotach ministranckich w diecezji. W tym roku rozpoczęły swoje wędrowanie w rejonie brodnickim, relikwie odebrał ks. Sebastian Kaczerzewski, duszpasterz służby liturgicznej dekanatu brodnickiego.

Po zakończonej Eucharystii, odbył się koncert UNDER a, Pawła Przewoźnego, znanego polskiego rapera, który wydał właśnie 4 płytę Uratuj Świat, na której mówi o odrzuceniu grzechów współczesności.

Następnym punktem naszego spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne. Dom Seminaryjny jest gościnny. Jak zawsze czekała na nas grochówka .
Ksiądz Paweł Dąbrowski i jego kompania zaprezentowali nam mini pardę motocykli. Pojazdów z różnych momentów historii. Od najstarszych do najbardziej współczesnych. Jednoślady cieszyły się dużym zainteresowaniem, była to niepowtarzalna okazja by móc poczuć władzę za sterami motocykli.

Spotkanie zakończyło się w godzinach popołudniowych. Bardzo dziękuję, wszystkim księżom Proboszczom, Wikariuszom, którzy dołożyli wszelkich starań by uczestniczyć w naszym dorocznym spotkaniu, które ma na celu przede wszystkim zawiązanie więzi ministranckich na wspólnej modlitwie, wymianie doświadczeń i nade wszystko formacji.

Mam nadzieję, że każde spotkanie ministrantów i lektorów, to czas na kształtowanie swojej tożsamości oraz odkrywanie pięknego i szlachetnego powołania do Służby przy Ołtarzu Pana.

Ks. Rafał