26 listopada Martyrologium Rzymskie wspomina św. Jana Berchmansa, patrona ministrantów. Z tej okazji dzień wcześniej, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku odbyła się uroczysta msza święta w intencji ministrantów, lektorów, ceremoniarzy posługujących w parafii oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył proboszcz wspólnoty parafialnej, ks. kan. Marian Wiśniewski. Rodzice wszystkich członków Liturgicznej Służby Ołtarza otrzymali imienne zaproszenia na tę uroczystość.

Opiekun ministrantów w okolicznościowej homilii przedstawił uczestnikom liturgii sylwetkę św. Jana Berchmansa i zachęcił swoich podopiecznych, by tak jak on w bliskości Chrystusa kształtowali swoje serca, małymi krokami podążając do doskonałości. Zapewnił ich także, iż czas spędzony przy parafialnym ołtarzu nigdy nie będzie czasem straconym, bo Pan Bóg na pewno nie zapomni tych wszystkich chwil, które dla Niego przeznaczyli.

Koniec roku liturgicznego jest dobrą okazją na podsumowania. Kaznodzieja nie omieszkał zatem wspomnieć o drobnych sukcesach LSO, które w ostatnim czasie radowały chłopaków i całą parafię. Takimi największymi powodami do radości dla ministrantów było piękne przygotowanie przez nich uroczystości Triduum Paschalnego, a także mianowanie przez Księdza Biskupa dwóch z nich na ceremoniarzy i wyróżnienie jednego tytułem Ministrant Roku 2012.

Po homilii Ks. Proboszcz wprowadził trzech kandydatów do posługi ministranta i udzielił im specjalnego błogosławieństwa. Wszyscy wierni otaczali ich swoją modlitwą, by wzrastali w pobożności, a we wszelkie czynności, które będą wykonywać, zawsze wkładali całe swoje serce.

Po zakończeniu mszy świętej Ks. Opiekun zgromadzonym wiernym przedstawił z imienia i nazwiska wszystkich chłopców posługujących przy parafialnym ołtarzu, a Proboszcz wręczył każdemu z nich upominek i podziękował za całoroczne zaangażowanie. Ks. Proboszcz także w kilku słowach dał świadectwo, że bycie ministrantem to naprawdę wielka sprawa, opowiadając o tym, jak dzięki usługiwaniu do mszy świętej kształtowało się jego powołanie. Poprosił także Liturgiczną Służbę Ołtarza do pamiątkowego zdjęcia.

Uroczystość stanowiła bardzo dobrą okazję do tego, aby podkreślić godność posługi przy ołtarzu. Ukazała także znaczącą rolę, jaką spełniają ministranci, lektorzy i ceremoniarze w życiu wspólnoty parafialnej oraz to, jak pięknie sprawowana może być liturgia, kiedy jest tak wiele osób, którym zależy na właściwym jej przygotowaniu.

Ks. Dawid Koncicki