Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Toruńskiej organizuje w roku formacyjnym 2023/2024 Kurs Lektorski oraz Kurs na Ceremoniarza. Kursy będą przeprowadzane w 4 miejscach Diecezji Toruńskiej:

1. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej – obejmuje dekanaty: Bierzgłowski, Chełmżyński, Kowalewski, Toruński I, Toruński II, Toruński III, Toruński IV, Unisławski.
    Odpowiedzialny: ks. Krzysztof Olaś.
    E-mail krzysztofolas@wp.pl
  2. Parafia pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu – obejmuje dekanaty: Chełmiński, Grudziądzki I, Grudziądzki II, Łasiński, Radzyński, Wąbrzeski.
    Odpowiedzialny: ks. Michał Kłosowski.
    E-mail mklosowski54@gmail.com
  3. Parafia pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy – obejmuje dekanaty: Brodnicki, Golubski, Górznieński, Kurzętnicki, Nowomiejski, Jabłonowski.
    Odpowiedzialny: Ks. Paweł Lewandowski.
    E- mail pawelewec@gmail.com
  4. Parafia pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Działdowie – obejmuje dekanaty: Działdowski, Lidzbarski, Lubawski, Rybnieński.
    Odpowiedzialny: Ks. Mariusz Ciesielski.
    E-mail marcie48@wp.pl

KURS LEKTORSKI.

W kursie lektorskim mogą brać udział ministranci, którzy ukończyli 5 klasę Szkoły Podstawowej. Kurs będzie się składał z kilku jednodniowych spotkań, które odbywać się będą w soboty i zostanie zakończony uroczystą promocją lektorską. O terminach spotkań w poszczególnych miejscach poinformujemy w innym komunikacie. Koszt kursu to 100 zł (w miarę możliwości koszt lub jej część pokrywa parafia).

KURS NA CEREMONIARZA.

W kursie na ceremoniarza mogą brać udział wybrane osoby służby liturgicznej, które zgłaszają chęć i predyspozycje do przygotowywania i bycia odpowiedzialnym za przebieg liturgii w parafii. Aby zostać ceremoniarzem, trzeba być przynajmniej dwa lata lektorem. Kurs będzie się składał z kilku spotkań w wyznaczonych miejscach oraz jednego wspólnego zjazdu dla kandydatów z całej diecezji. Zakończy się on uroczystą promocją. O terminach spotkań w poszczególnych miejscach poinformujemy w innym komunikacie. Koszt kursu to 200 zł (w miarę możliwości koszt lub jej część pokrywa parafia).

Zapisy na Kurs przyjmują odpowiedzialni księża. Zapisów dokonują księża odpowiedzialni za Służbę Liturgiczną w parafii.
Zgłoszenia przyjmujemy do 13 Października 2023 roku.

Ks. Krzysztof Olaś
Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej.