W sobotę 23 lutego, w parafii św. Wojciecha w Działdowie, odbył się kurs lektorski dla ministrantów przygotowujących się do posługi lektora.  Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii, która była sprawowana w intencji liturgicznej służby ołtarza diecezji toruńskiej. Przez cały dzień po czujnym okiem p. mgr Justyny Konopki ministranci zmagali się z częścią fonetyczną kursu, która ma za zadanie, nauczyć kandydatów na lektorów prawidłowej wymowy zgodnej z wymaganiami poprawnej polszczyzny. Nie zabrakło elementów formacyjnych, które są podstawą przebiegu kursów lektorskich. W zajęciach wzięli udział ministranci z parafii w Działdowie; św. Wojciecha i Podwyższenia Krzyża świętego, parafii pw. Matki Bożej Różańca Świętego w Turzy Wielkiej, oraz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie. Łącznie uczestniczyło 26 ministrantów.
Spotkanie zakończyło się obiadem. Następne zajęcia zaplanowano na 16 marca. Nad poprawnym przebiegiem zajęć swoją opiekę sprawowali ks. Marcin Sokołowski i ks. Tomasz Jankowski. Słowa wdzięczności dla Proboszcza parafii św. Wojciecha, Księdza kanonika Adama Filarskiego, za życzliwość i zaangażowanie w pracę formacyjną wobec liturgicznej służby ołtarza.

RELACJA Z GRUDZIĄDZA.

Spotkanie formacyjne, przygotowujące do posługi lektora, przezywali w sobotę 23 lutego, ministranci z rejonu grudziądzkiego. Spotkanie odbyło się w Bursie Szkolnej Caritas, uczestniczyło w nim 35 ministrantów z następujących parafii Grudziądza; Podwyższenia Krzyża świętego, św. Maksymiliana Marii Kolbe, Ducha Świętego, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – księży Marianów, św. Mikołaja, św. Stanisława Biskupa, Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz z parafii św. Katarzyny w Łasinie. Spotkane rozpoczęliśmy od Eucharystii, której przewodniczył Ks. Tomasz Trzebiatowski – dekanalny duszpasterz służby liturgicznej dekanatu Grudziądz II. Po Eucharystii, odbył się blok wykładowy.Ks. Tomasz, zapoznał uczestników kursu z wiadomościami wstępnymi z zakresu Pisma świętego. Następnie ks. Rafał poprowadził zajęcia z emisji głosu. Ks. Wojciech Osicki, przedstawił zagadnienia związane z obecnością lektora podczas zgromadzenia eucharystycznego.

Nie zabrakło strawy dla ciała. Dyrektor Bursy Ks. Jarosław Janowski przygotował dla wszystkich uczestników obiad oraz bufet, gdzie uczestniczy mogli poczęstować się słodyczami i owocami.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 6 kwietnia.

RELACJA Z BRODNICY.

Spotkanie formacyjne, przygotowujące do posługi lektora, przezywali w sobotę 9 marca 2013, ministranci z rejonu brodnickiego. Spotkanie odbyło się w Brodnickim Centrum Caritas, uczestniczyło w nim 27 ministrantów z następujących parafii; z Brodnicy,  Matki Bożej Fatimskiej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Marii Magdaleny w Kurzętniku, św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, św. Marcina w Grążawach, św. Mikołaja w Kruszynach i św. Andrzeja Apostoła w Brudzawach. Spotkane rozpoczęliśmy od Eucharystii, której przewodniczył Ks. Sebastian Kaczerzewski – dekanalny duszpasterz służby liturgicznej dekanatu brodnickiego. Po Eucharystii, odbył się blok wykładowy. Łukasz Światowski, zapoznał uczestników kursu z wiadomościami wstępnymi z zakresu Pisma świętego. Następnie ks. Rafał poprowadził zajęcia z emisji głosu oraz zagadnienia związane z obecnością lektora podczas zgromadzenia eucharystycznego.

Nie zabrakło strawy dla ciała. Dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas Ks. Grzegorz Bogdan przygotował dla wszystkich uczestników obiad.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 25 maja.

Ks. Rafał