„Brązowa” drużyna
W 7. Mistrzostwach Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Miesięcznika „KnC”, które odbyły się w dniach 1-2 maja w Częstochowie, drużyna z parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej wywalczyła 3. miejsce w kategorii lektorzy starsi. Lektorzy z parafii w Brodnicy zajęli 9. miejsce, a ministranci z parafii w Grążawach – 21.
Mistrzostwa Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Miesięcznika „KnC” zostały zorganizowane przez Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, „KnC – Króluj nam Chryste” – ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów pod patronatem: abp. Wacława Depo, metropolity archidiecezji częstochowskiej, bp. Adama Bałabucha, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa ministrantów, ks. Pawła Guminiaka, diecezjalnego duszpasterza sportowców diecezji elbląskiej, pomysłodawcy Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Futsalu, Jana Tomaszewskiego, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej, medalisty olimpijskiego, posła, Jadwigi Wiśniewskiej, posłanki.
Mistrzostwa rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. Paweł Guminiak, ks. dr Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego. W homilii Arcybiskup Wacław zawierzył Maryi uczestników. Przypomniał im, że „sport jest przede wszystkim darem Bożym i nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi ukazywać swoje oblicze”. Stąd prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej. Niech sport będzie częścią poszukiwania wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu we własnych oczach i oczach innych – apelował.
Abp Depo został uznany za honorowego zawodnika i otrzymał koszulkę z numerem 7., nawiązującym do 7. mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Jana Tomaszewskiego, bramkarza Orłów Górskiego, odbywały się rozgrywki w systemie pucharowym w 9 halach: Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie, Hali Widowsko-Sportowej „Polonia”, Akademickiego Centrum Sportowego w Częstochowie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku, Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej, Gminnej Hali Sportowej w Rędzinach, Hali Sportowej w Olsztynie.
W turnieju brało udział 111 drużyn, w sumie 1108 uczestników, z 31 diecezji. Wśród nich znalazły się 3 drużyny reprezentujące diecezję toruńską: z parafii św. Marcina w Grążawach (kategoria szkoła podstawowa, rocznik 1999 – 2002), z parafii Jezusa Miłosiernego w Brodnicy (lektorzy młodsi, rocznik 1996-98), z parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej (lektorzy starsi, rocznik 1992-
-95), która wywalczyła 3. miejsce w swojej kategorii. Ministranci z parafii w Grążawach zajęli 21. miejsce, a lektorzy z Brodnicy – 9.
Na zakończenie mistrzostw w hali „Polonia” został rozegrany mecz pomiędzy Orłami Górskiego wzmocnionymi następnym pokoleniem reprezentantów Polski a drużyną księży z archidiecezji częstochowskiej zremisowany 6:6. Potem ogłoszono wyniki. Mistrzami zostali: drużyna z parafii pw. św. Brata Alberta w Myślenicach (archidiecezja krakowska) w kategorii szkół podstawowych, parafii św. Anny w Lubartowie (archidiecezja lubelska) w kategorii gimnazjów i Parafialny Klub Sportowy Jadwiga w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Jak zauważył Ksiądz Arcybiskup, wszyscy zawodnicy są zwycięzcami. W czasie zawodów walczyli na boisku, a także w duchu braterstwa wspólnie się modlili – uczestniczyli w Mszy św., Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze oraz spotkali się bp. Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.
W 7. mistrzostwach najważniejszy był udział. Wytrwałość, rywalizacja i hart ducha kształtują bowiem charakter młodych ludzi oraz stanowią kapitał na przyszłość. Dlatego organizatorzy zapraszają już do udziału w następnych mistrzostwach, a my gratulujemy wszystkim drużynom, a szczególnie z diecezji toruńskiej. Niech ich sukces, zaangażowanie, determinacja i pasja sportowa, a dodatkowo okazja do poznania różnych zakątków Polski, zachęci innych do wstąpienia w szeregi liturgicznej służby ołtarza. Sport bowiem hartuje ciało, a także ducha. Jak mówił Stefan kard. Wyszyński: „Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”.
Beata Pieczykura