W sobotę13 października 2018 roku, w dniu poświęconym Matce Bożej z Fatimy, Liturgiczna Służba Ołtarza z dekanatu wąbrzeskiego spotkała się na swoim dniu skupienia. Gospodarzem dnia formacyjnego był ks. dziekan Kazimierz Śmigiel, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy od wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Towarzyszyła nam modlitwa uwielbienia, dziękczynienia i prośby. Był także odpowiedni moment żeby oczyścić serce w sakramencie pokuty. Podczas warsztatów liturgicznych ks. Bartłomiej Surdykowski wyjaśnił, jak powinno być ukształtowane i wyposażone wnętrze kościoła w odnowionym rycie rzymskim. Wszyscy uczestnicy dnia skupienia poznali zasady, którymi kierował się w życiu św. Jan Berchmans.

Punktem kulminacyjnym była wspólna Eucharystia. Na zakończenie ks. Dziekan wyraził wdzięczność wszystkim posługującym przy ołtarzu. Mówił: „Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych; wszyscy w kościele was dostrzegają, cieszą się wami. Wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie.” Po zakończonej formacji w kościele wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej agapie. W dniu skupienia uczestniczyło 54 ministrantów.