Fot. Renata Czerwińska / Diecezja Toruńska

35 młodych ludzi z całej diecezji przyjęło 19 marca – w uroczystość św. Józefa – błogosławieństwo do pełnienia posługi ceremoniarza.
Przyszli ceremoniarze pochodzą z parafii w Chełmnie, Grudziądzu, Grucie, Jabłonowie Pomorskim, Kruszynach, Papowie Toruńskim, Toruniu, Złotowie i  Zwiniarzu. Do posługi przygotowywali się podczas zjazdów i dni skupienia.

Błogosławieństwa udzielił rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej, ks. kan. Stanisław Adamiak. W homilii zwrócił uwagę na postać św. Józefa. Choć Ewangelia nie wspomina o jego słowach, widać, jak bardzo jest zasłuchany w Słowo Boga i gotowy je wypełniać. Jego postać jest niewidoczna – i to jeden ze sposobów naśladowania św. Józefa przez ceremoniarza.

– Ceremoniarz ma być w cieniu, nie przyciągać uwagi, w końcu nie po to jest liturgia, by się wyróżniać, by zwracać na siebie uwagę. Liturgia jest po to, byśmy patrzyli na Pana Jezusa. – mówił ksiądz rektor. – Ceremoniarz nie ma wpadać do zakrystii minutę przed dzwonkiem, tylko być wcześniej, przygotować ją, a do tego musi być sam przygotowany.

Ks. Adamiak zwrócił uwagę, że św. Józef, mąż sprawiedliwy, sam był ceremoniarzem dla małego Jezusa, wprowadzając go w świat Bożego Słowa, prawa, modlitwy. – Święty Józef był takim ceremoniarzem dla Pana Jezusa, jak dla was pierwszymi ceremoniarzami byli wasi rodzice, gdy uczyli was znaku krzyża, pierwszych modlitw. Teraz to wy macie być ceremoniarzami, żeby uczyć innych modlitwy, zasad zachowania się przy ołtarzu, tłumaczyć, co tu się właściwie dzieje. Nie chodzi bowiem o mechaniczne czynności – tu przychodzi sam Pan Jezus.

Rektor seminarium przypomniał również, że w życiu chrześcijańskim ważna jest zarówno liturgia, jak i świadectwo i służba. – W waszym przypadku już samo uczestnictwo w liturgii jako ministranci, lektorzy, ceremoniarze, jest świadectwem godnym podziwu. W czasach, gdy wielu waszych kolegów wręcz wyśmiewa się z wiary, koscioła, wasza widoczna obecność przy ołtarzu to swiadectwo, ze wierzycie. Zaznaczył także, że tegoroczny Wielki Post obfituje w możliwość służby innym. – Zadaniem wszystkich chrześcijan, a szczególnie tych najbliżej ołtarza, przyjęcie jak najżyczliwiej wszystkich tych, którzy ucieklido nas przed wojną.

Podczas uroczystości młodym ceremoniarzom towarzyszyły rodziny, przyjaciele, kapłani oraz klerycy WSD.

Tekst i zdjęcia: Renata Czerwińska

Źródło – https://diecezja-torun.pl/Artykuly/View/4914/przyjeli-blogoslawienstwo-do-poslugi-ceremoniarza